Domů ZÍSKAT PRŮKAZ PENB Pro partnery Poradna Ceník O nás Kontakt
Error text ...
Domů / Legislativa PENB

Novela zákona o PENB

Okruh osob, které musí vlastnit průkaz energetické náročnosti budov, se neustále rozšiřuje. Pro PENB platí Zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, který prošel od roku 2013 řadou změn. Zjistěte, jestli se povinnost vypracovat PENB dle novely energetických štítků aktuálně vztahuje i na vás.

Průkaz energetické náročnosti budovy 2013

Bez průkazu energetické náročnosti se od roku 2013 neobešli vlastníci rodinných domů a dalších budov, pokud je chtěli prodat nebo pronajmout.

Novelizovaný zákon o PENB je platný od 1. 7. 2015.

V jakých případech se bez energetického průkazu neobejdete?

  1. Stavíte nebo přestavujete

    PENB potřebujete, než začnete stavět nebo rekonstruovat. Přiložíte jej k žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby.

  2. Pronajímáte nebo prodáváte
    V případě bytu v bytovém domě či jiné ucelené části nemovitosti potřebujete dle zákona PENB v roce 2015 zatím jen při prodeji. Od ledna roku 2016 se povinnost rozšiřuje i na pronájem. U obou se pak posuzuje energetická náročnost celé budovy, ne pouze bytové jednotky.

Jaké změny v novele u PENB očekávejte v roce 2016

Průkaz energetické náročnosti budovy budete od ledna 2016 potřebovat i při pronájmu bytu, družstevního domu nebo kanceláře.

Kdo nemusí vlastnit energetický průkaz

Zpracovávat PENB dle novely energetických štítků aktuálně nemusí vlastníci:

Postihy za nesplnění povinnosti předložit PENB

Pokuta od 100 tisíc až do 5 milionů korun, zneplatnění kupních smluv nebo smluv o pronájmu – takové postihy vám dle novely zákona o PENB hrozí za absenci energetického štítku od Státní energetické inspekce a Ministerstva průmyslu a obchodu.

Dostihla novelizace zákona o PENB i vás? Nechte si vypracovat Průkaz energetické náročnosti budovy kvalifikovaně, rychle a výhodně. Začněte nezávaznou kalkulací ceny pomocí online formuláře.

 

Související témata:

Novela zákona o PENB Průkaz energetické náročnosti budov Energetická náročnost Energetické štítky

Získejte PENB od ePrukaz.cz, jako už stovky našich spokojených klientů.

Od 3 509 Kč / Do 10 dnů