Domů ZÍSKAT PRŮKAZ PENB Pro partnery Poradna Ceník O nás Kontakt
Error text ...
Domů / Kdo musí mít PENB

Povinnost mít zpracovaný PENB

Okruh osob, které musí pro svou nemovitost zajistit povinný průkaz energetické náročnosti budov, se neustále rozšiřuje. Od 1. ledna 2017 do povinnosti zpracovat PENB spadají také stávající bytové nebo administrativní budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 1 000 m2.

Povinnost PENB se vás týká, jestliže:

  1. Stavíte nebo přestavujete
    Než začnete stavět nebo rekonstruovat, musíte získat PENB. Je totiž důležitou součástí podání žádosti o stavební povolení nebo při ohlášení stavby.
  2. Pronajímáte nebo prodáváte
    V případě bytu v bytovém domě či jiné ucelené části nemovitosti potřebujete PENB v roce 2015 zatím jen při prodeji. Od ledna roku 2016 potřebujete PENB nejen při prodeji bytu v bytovém domě či jiné ucelené části nemovitosti, ale také při jeho pronájmu. Vždy se přitom posuzuje energetická náročnost celé budovy, ne pouze samotného bytu. Povinnost se vztahuje i na pronájem družstevního domu či kanceláře.

Kdy nemusíte mít energetický průkaz? PENB dle novely povinnosti energetických štítků mít nemusíte, jestliže vlastníte či spravujete:

Co vám hrozí, jestliže povinný PENB nepředložíte? Absence povinného energetického průkazu budov se může prodražit. Dle novely zákona o PENB hrozí pokuta od 100 tisíc až do 5 milionů korun od Státní energetické inspekce a Ministerstva průmyslu a obchodu, zneplatnění kupních smluv nebo nájemních smluv.

Spadáte do kategorie těch, kterých se povinnost zpracovat PENB týká? Nechte si vypracovat Průkaz energetické náročnosti budovy kvalifikovaně, rychle a výhodně. Začněte nezávaznou kalkulací ceny pomocí našeho online formuláře.

Související témata:

Průkaz energetické náročnosti budovy Průkaz energetické náročnosti bytu Novela zákona o PENB Jakou dokumentaci k PENB potřebujete

Získejte PENB od ePrukaz.cz, jako už stovky našich spokojených klientů.

Od 3 509 Kč / Do 10 dnů