Bez PENB se při stavbě novostavby neobejdete

Někdy se o něm chybně mluví jako o energetickém štítku a při stavbě novostavby se bez něj neobejdete. Řeč je o PENB (průkazu energetické náročnosti budovy). Čtěte dále a dozvíte se více o povinnosti PENB při stavbě novostavby.

PENB vám poskytuje informace o tom, kolik energie spotřebuje budova na svůj běžný provoz, a tudíž jak je energeticky náročná. Jak je to s PENB při stavbě nového domu?

PENB a novostavba – kdy ho potřebuji?

Bude novostavbu využívat rodina? Jedná se o bytový komplex, veřejnou budovu či podobný objekt? Pokud je odpověď na jednu z těchto otázek kladná, je PENB nezbytný.

Tip: Pokud si nejste jistí, co je PENB nebo se v základních pojmech příliš nevyznáte, přečtěte si, co byste měli vědět.

Kdy naopak PENB není povinný?

Vyskytují se i případy, kdy PENB potřebovat nebudete. Příkladem je stavba domu s energeticky vztažnou plochou menší než 50 m². Kompletní podmínky stanovuje zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií

Pokud rekonstruujete nebo prodáváte nemovitost, přečtěte si v našem rádci samostatné články na tato témata.

Jak vypadá energetický štítek novostavby?

Energetický štítek novostavby má hodnoty od A (mimořádně úsporná) až po G (mimořádně nehospodárná). Podle výsledků výpočtu energetické náročnosti novostavby se hodnocená budova zařadí do jedné z kategorií. 

Od ledna 2022 platí pro novostavby přísnější požadavky. Prakticky všechny nově postavené budovy musí spadat minimálně do energetické třídy B. To by však mělo být i ve vašem zájmu. Provoz takové nemovitosti vás bude měsíčně stát výrazně méně.

Tipy na zlepšení energetické náročnosti novostavby

Jak zajistit, aby se na průkazu vaší novostavby vyjímala nanejvýš třída B? Nechte na to projektanty a architekty myslet už před začátkem stavby. Centrum pro pasivní dům dokonce vydalo Desatero pro úsporný dům, které ukazuje, jak na to správně. Pro vás jsou důležité zejména tyto tři aspekty:

  1. Kvalitní izolace. Investujte do efektivní tepelné izolace, která zabraňuje úniku tepla a minimalizuje energetické ztráty. Snížíte tak spotřebu energie pro vytápění.
  2. Využití obnovitelných zdrojů energie. Zvažte instalaci solárních panelů nebo tepelných kolektorů pro ohřev vody. Tím můžete snížit závislost na konvenčních zdrojích energie, a přispět tak k udržitelnosti domu.
  3. Inteligentní řízení spotřeby. Používejte chytré moderní technologie a domácí automatizaci k řízení energetické spotřeby.

Související témata

Získejte PENB od ePrukaz.cz,
jako už stovky našich spokojených klientů.
Od 4 598 Kč / Do 10 dnů
Získat průkaz PENB