PENB a rekonstrukce nemovitosti: Jak získat dotace a proč je důležité myslet zeleně?

Plánujete rekonstrukci nemovitosti a slyšíte všude o potřebě PENB? Nejste v tom sami. Ať už se jedná o starý dům či byt v paneláku, PENB (průkaz energetické náročnosti budovy) je klíčem k tomu, abyste zefektivnili využívání energie a také vám může otevřít dveře k různým dotacím.

Co je to PENB?

PENB (průkaz energetické náročnosti budovy) je dokument, který v grafické 

i textové formě prezentuje energetickou efektivitu konkrétní nemovitosti

Zahrnuje informace o celkové energetické náročnosti, dále specifikuje roční spotřebu energie na vytápění, ohřev vody, osvětlení a další energetické potřeby. Součástí PENB je zařazení do klasifikačních tříd od A (mimořádně úsporná) do G (mimořádně nehospodárná).

Kdy je energetický štítek povinný?

PENB je za určitých okolností povinný. Například při stavbě novostavby, při prodeji a pronajmu celé nemovitosti či její části. 

Povinnost PENB se vztahuje také na rekonstrukce domu. Zpracovat jej musíte při větší rekonstrukci budovy, to znamená, v případě změny na více než 25 % celkové plochy obálky budovy.

Jaké jsou výhody PENB?

PENB slouží nejen majitelům nemovitostí při plánování rekonstrukcí, ale také potenciálním kupcům nebo nájemníkům jako ukazatel energetického stavu budovy.

Průkaz energetické náročnosti budovy vám dává jasný obrázek o tom, kolik energie vaše nemovitost spotřebuje. Když víte, kde přesně vaše nemovitost ztrácí, můžete cíleně investovat do rekonstrukce a dosáhnout tak větších úspor na nákladech za energie. 

Dotace na rekonstrukci s PENB

Investice do rekonstrukce nemovitosti může být významná, ale naštěstí existují různé dotace, které vám situaci po finanční stránce usnadní.

Nová zelená úsporám

K nejefektivnějšímu českému finančnímu nástroji, který se zaměřuje na úspory energie v budovách pro bydlení, patří bezesporu program Nová zelená úsporám Pokud máte v plánu opravit rodinný či bytový dům, můžete čerpat z dotací, které se často vážou právě k energetickým úsporám. Výměna oken, zateplení fasády či modernizace topení.

Nová zelená úsporám – Oprav dům po babičce

Od září 2023 je možné využít podprogram Oprav dům po babičce, který vznikl v rámci iniciativy Nová zelená úsporám. Jeho cílem je podpora komplexních renovací rodinných domů. Pokud jste ekonomicky aktivním vlastníkem rodinného domu, můžete získat až 50 % nákladů na zateplení domu, a to maximálně do výše 1 milionu korun. Program nabízí i finanční injekci pro další úsporná opatření, jako je instalace fotovoltaiky či výměna zdroje tepla. Jsou připraveny i bonusy pro mladé rodiny a domácnosti z vybraných regionů, stejně jako kombinační bonus při žádosti o více úsporných opatření. Za každé nezaopatřené dítě získá domácnost bonus 50 tisíc korun. Bonus platí i pro děti, které se narodí do roku 2030. Ziskem dotace se navíc otevírá možnost požádat o zvýhodněný úvěr u stavební spořitelny bez nutnosti zástavy nemovitosti. 

Nová zelená úsporám Light

Podprogram zaměřený na podporu rychle a snadno realizovatelných úsporných opatření pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy nejvíce ohrožené energetickou chudobou.

Jiné dotační tituly

Program Dešťovka podporuje udržitelné hospodaření s vodou v domácnostech.

Domácnosti s nízkými příjmy – zejména senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení – mohou díky kotlíkovým dotacím získat až 95% dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva. A co víc! Nyní nepotřebujete mít na kontě desítky tisíc, peníze dostanete předem. Domácnosti, které do této skupiny nespadají, mohou požádat až o 50% dotaci na výměnu neekologického kotle z dotačního programu Nová zelená úsporám.

Jak získat dotace na rekonstrukci s PENB?

Nejúčinnější způsob zhodnotit stav nemovitosti po energetické stránce je nechat zpracovat  PENB (průkaz energetické náročnosti budovy). Dozvíte se, kde vaš budova nejvíce ztrácí a kde je příležitost k úsporám. Následně si vyberete, který druh dotace na rekonstrukci je pro vás nejvhodnější a podáte žádost. Celý postup doporučujeme konzultovat se specialisty.

Výhody PENB při rekonstrukci

Rekonstrukce nemovitosti s ohledem na PENB nejen zefektivní využívání energie, ale také vám může přinést finanční úspory díky dotacím. Ať už jde o dotace na rekonstrukci domu, bytu nebo jiné nemovitosti, je dobré vědět, jaké možnosti máte k dispozici a jak je využít.

Nezapomeňte, že investice do energetické účinnosti se vám vrátí nejen ve formě nižších účtů za energie, ale také ve zvýšeném komfortu bydlení a hodnotě nemovitosti. Myslete zeleně, plánujte a využijte všech dostupných možností.

Související témata

Získejte PENB od ePrukaz.cz,
jako už stovky našich spokojených klientů.
Od 4 598 Kč / Do 10 dnů
Získat průkaz PENB