Novela zákona o PENB

Okruh osob, které musí vlastnit průkaz energetické náročnosti budov, se neustále rozšiřuje. Pro PENB platí Zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií, který prošel od roku 2013 řadou změn. Zjistěte, jestli se povinnost vypracovat PENB dle novely aktuálně vztahuje i na vás.
Co je Zákon 406/2000 Sb.
Zákon 406/2000 Sb., o hospodaření energií je základní legislativou pro české stavebnictví v oblasti energetické náročnosti. Jeho cílem je podporovat efektivní využívání energie a snižování energetické náročnosti. Tento zákon stanovuje povinnosti pro fyzické i právnické osoby v oblasti hospodaření s energií a zahrnuje energetické audity, zpracování průkazů energetické náročnosti budov a zavádění opatření pro zvýšení energetické účinnosti.
Jeho nová právní úprava, v souladu s druhou evropskou směrnicí o energetické náročnosti budov, právně ukotvuje již existující trend zvyšování energetických standardů budov. Upravuje a doplňuje některé povinnosti týkající se zpracování energetických průkazů – například pro případy prodejů či pronájmů nemovitostí.
Průkaz energetické náročnosti budovy – zákon
Bez Průkazu energetické náročnosti se od roku 2013 neobešli vlastníci rodinných domů a dalších budov, pokud je chtěli prodat nebo pronajmout.
Novelizovaný zákon o PENB je platný od 25. ledna 2020 a přináší plno změn.
V jakých případech se bez energetického průkazu neobejdete?
- Stavíte nebo přestavujete
PENB potřebujete, než začnete stavět nebo rekonstruovat. Přiložíte jej k žádosti o stavební povolení nebo ohlášení stavby.
- Pronajímáte nebo prodáváte
V případě bytu v bytovém domě či jiné ucelené části nemovitosti potřebujete dle zákona PENB v roce 2015 zatím jen při prodeji. Od ledna roku 2016 se povinnost PENB rozšiřuje i na pronájem. U obou se pak posuzuje energetická náročnost celé budovy, ne pouze bytové jednotky.
Jaké změny v novele u PENB nastaly v roce 2020
Novela například:
- upřesnila definice pojmů spojených s touto oblastí, jako například budova s téměř nulovou spotřebou energie nebo energetický audit
- změnila proces při zpracování průkazu energetické náročnosti budovy (PENB)
- zužuje povinnost kontroly systémů pouze na ty s výkonem přesahujícím 70 kW
- vyhrazuje 30 dní na předání PENB
- umožňuje zpracovat PENB pouze pro samostatnou jednotku v domě (za určitých podmínek)
Zároveň s novelou vyšla také Vyhláška o energetických specialistech. Systém jejich vzdělávání se mění od základů. Energetickým specialistou se nově může stát i právnická osoba.
Kdo nemusí vlastnit energetický průkaz
Zpracovávat PENB dle novely energetických štítků aktuálně nemusí vlastníci:
- budov do 50 m2,
- rodinných domů, které nehodlají prodávat ani pronajímat,
- starých domů postavených před rokem 1947 bez větší rekonstrukce, které se budou prodávat nebo pronajímat,
- kulturních památek a církevních objektů,
- rekreačních objektů, chat, chalup a dalších budov používaných občasně,
- výrobních hal, dílen, zemědělských budov aj. se spotřebou do 700 GJ ročně.
Postihy za nesplnění povinnosti předložit PENB
Pokuta od 100 tisíc až do 5 milionů korun, zneplatnění kupních smluv nebo smluv o pronájmu – takové postihy vám dle novely zákona o PENB hrozí za absenci energetického štítku od Státní energetické inspekce a Ministerstva průmyslu a obchodu.
Dostihla novelizace zákona o PENB i vás? Nechte si vypracovat Průkaz energetické náročnosti budovy kvalifikovaně, rychle a výhodně. Začněte nezávaznou kalkulací ceny pomocí online formuláře.
Související témata
