Jak zateplit dům? Při plánování vám může pomoci PENB

Zateplení domu patří mezi nejefektivnější způsoby, jak výrazně snížit náklady na vytápění a zvýšit komfort bydlení. Ať už stavíte nový dům, nebo řešíte rekonstrukci starší nemovitosti, dobrá tepelná izolace vám ušetří peníze i starosti. V článku se podíváme na to, jak zateplit dům, jaké dotace na zateplení můžete využít a v čem vám může pomoci průkaz energetické náročnosti budovy.

Snižuje zateplení domu náklady na energie?

Rozhodně ano. Z nezatepleného domu uniká teplo pryč přes střechu, fasádu, okna i podlahy. Díky zateplení se tepelné ztráty minimalizují a roční účty za energie mohou klesnout až o desítky procent. Správně provedené zateplení domu navíc zlepšuje tepelnou pohodu, prodlužuje životnost stavebních konstrukcí a přispívá k ekologickému provozu.

Jak a čím zateplit dům?

Možná vás překvapí, že dům je možné zateplit zvenku i zevnitř. Zateplení totiž není jen o fasádě. Pokud chcete, aby mělo zateplení domu co největší efekt, je ho potřeba řešit komplexně pro všechny části domu

Při hledání způsobu zateplení je také rozhodující, z čeho je dům postaven. U cihlového domu budete volit jiný způsob izolace než u zateplení dřevostavby.

Zateplení fasády

Pro vnější zateplení fasády se používají dva způsoby izolace, a to kontaktní zateplovací systém (ETICS) a systém provětrávané fasády

Zatímco kontaktní zateplovací systém se lepí a kotví přímo na obvodové zdivo a překrývá výstužnou vrstvou a omítkou, u provětrávané fasády je mezi izolací a obkladem vzduchová mezera pro odvětrávání vlhkosti. 

To je výhoda zejména u zateplení starého domu, kde není ideální vnitřní vlhkost a hrozí riziko plísní. Pořizovací náklady jsou ale vyšší než u kontaktní fasády.

Jak zateplit střechu a půdu?

Věděli jste, že pokud není střecha nebo půda domu dobře izolovaná, může tudy unikat 25 až 35 % celkové energie? A to je opravdu hodně protopených nákladů. 

Pokud máte pod střechou obytné místnosti, provádí se zateplení střechy přímo na střešní konstrukci. Buď se izolace vloží mezi krokve (např. minerální nebo skelná vata), nebo se doplňková izolace připevní z vnitřní strany (např. PIR nebo EPS desky). 

Jestliže plánujete kompletní výměnu a zateplení staré střechy, zvažte instalaci vnější izolace přímo nad krokvemi. Je sice náročnější, ale má výborné izolační vlastnosti.

Když se půda nevyužívá k bydlení, stačí zateplit strop, respektive podlahu půdy. Čím zateplit strop v takovém případě?

  • Foukanou izolací – rychlý a efektivní způsob, jak zateplit strop. Celulózová, skelná nebo minerální izolace se hadicí nafouká přímo na povrch půdy, a tudíž se snadno přizpůsobí všem nerovnostem i těžce přístupným místům.
  • Minerální nebo skelnou vatou – klasická varianta pro zateplení půdy, kterou zvládnete i svépomocí. Mezi podlahové trámy se vloží izolační vata a povrch se následně přikryje OSB deskami nebo pochozími rošty.
  • Izolačními deskami – Položení polystyrenových nebo PIR desek na podlahu, na které může následně přijít podlaha.

A co když není jiná možnost, než zateplit dům zevnitř? 

Vnitřní zateplení využijete v případě, kdy nemáte možnost zateplit dům zvenčí (např. památkově chráněné budovy), nebo chcete zateplit například jen jednu místnost. 

Největším rizikem zateplení v interiéru je kondenzace vlhkosti a vznik plísně, proto při instalaci nesmíte zapomenout na parozábranu. Tento způsob zateplení také o pár centimetrů ubere na velikosti místnosti, což může být zvlášť u malých pokojů dost patrné.

Vnitřní zateplení stropu i stěn se provádí buď lepením izolačních desek přímo na zdivo, nebo vytvořením izolační předstěny pomocí sádrokartonu. Zateplení podlahy se dělá hlavně u přízemních podlah nad sklepem, garáží nebo na chladné betonové desce. 

Můžete kompletně položit novou podlahu s izolační vrstvou, roznášecí vrstvou a finální krytinou. Druhou možností ochrany proti chladu od podlahy je takzvaný suchý systém. Výhodou je rychlá montáž bez dlouhého čekání na vytvrdnutí betonu.

Jak zateplit okna a dveře?

Zateplení oken a dveří je nezbytnou součástí celkového zateplení domu. Právě netěsnící okna a dveře jsou častým místem úniku tepla. Jako první se nabízí jejich výměna, ale existují i jiná dostupná opatření:

  • Utěsnění rámů a spár – je rychlým a účinným řešením, při kterém do rámů nalepíte samolepicí těsnění a akrylovým tmelem nebo PUR pěnou vyplníte mezery kolem rámu.
  • Vnitřní okenní fólie – tato průhledná termofólie zamezí tepelným ztrátám přes sklo během zimních měsíců, a snižuje tak náklady na vytápění.
  • Těžké závěsy, rolety, žaluzie – vytvoří vzduchovou bariéru mezi oknem a interiérem a napomáhají ke snížení ochlazování místnosti.

Co je PENB a proč se hodí při řešení zateplení?

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je dokument, který hodnotí energetickou náročnost domu a zařazuje ho do příslušné třídy (A až G). Při prodeji nemovitosti nebo její větší rekonstrukci je povinný, ale pomůže i jako nástroj pro plánování zateplení:

  • Ukáže, kde jsou největší ztráty tepla.
  • Pomůže navrhnout, co zateplit jako první.
  • Může být nutný pro žádost o dotace na zateplení.

Více si přečtěte v našem článku PENB a rekonstrukce nemovitosti.

Dotace na zateplení

V ČR je hlavním programem pro podporu zateplení domů Nová zelená úsporám. Program poskytuje dotace na opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budov, včetně zateplení fasád, střech, stropů podlah či výměny oken a dveří. Velkou výhodou je výplata dotace předem.

A jestliže řešíte otázku, jak zateplit starý dům, pomůže vám speciální podprogram Oprav dům po babičce. Ten je zaměřen na kompletní renovace starších rodinných domů s cílem výrazného snížení výdajů za bydlení. Poskytované dotace dosahují výše 1 milionu korun.

To nejdůležitější na závěr – kolik stojí zateplení domu?

Cena zateplení domu závisí na mnoha faktorech, jako jsou plocha, materiály, složitost stavby a zvolený dodavatel. Důležitou roli hraje i to, kterou část domu budete zateplovat a jestli využijete dotace. Každý dům je jiný, ale orientační přehled vám může pomoci s finální představou.

Typ zatepleníCena za m² / ks (orientačně bez DPH)
Zateplení fasády1 200–2 200 Kč/m²
Zateplení střechy zevnitř1 000–1 800 Kč/m²
Zateplení střechy zvenku2 000–3 000 Kč/m²
Foukaná izolace půdy900–1 500 Kč/m³
Zateplení podlahy800–1 600 Kč/m²
Zateplení stropu500–1 200 Kč/m²

Závěrem?

Každá vrstva izolace se počítá a každá koruna investovaná do kvalitního zateplení se vám brzy vrátí. Proto přípravu nepodceňte, ať vás v průběhu prací nic nepřekvapí.

Související témata

Průkaz energetické náročnosti vám rádi zhotovíme

Získejte PENB od ePrukaz.cz, jako už stovky našich spokojených klientů.
od 4 719 Kč