Jaké zvolit vytápění domu? Přehled možností pro novostavby i staré domy

Bruno Vallance 28. 7. 2025

Máte zájem o PENB, nebo se chcete na něco zeptat?

Markéta Wiszczorová
Markéta Wiszczorová
Asistentka obchodu

Správný výběr vytápění je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které musí majitel rodinného domu řešit. Ať už stavíte nový dům, nebo rekonstruujete starší nemovitost, měli byste zvolit nejvhodnější vytápění domu s ohledem na jeho typ, dostupné zdroje energie a vaše finanční možnosti.

Druhy vytápění domu: Přehled možností

Když se rozhodujete o vytápěcím systému do své domácnosti, potřebujete znát všechny dostupné možnosti. Každá má své výhody, nevýhody i specifické nároky:

Tepelné čerpadlo

Ekologický a energeticky úsporný způsob vytápění, který využívá energii z okolního prostředí (vzduch, země, voda). Ideální pro dobře zateplené domy. Pořizovací náklady jsou vyšší, ty provozní však velmi nízké. Hodí se do domu bez plynové přípojky.

Plynový kotel

Spolehlivá klasika s dobrou účinností. Kotel je vhodný tam, kde je k dispozici plynová přípojka. Obsluha je nenáročná a prvotní investice je střední, nicméně provozní náklady  závisí na tarifu od dodavatele.

Elektrokotel

Jednoduché řešení levné na pořízení, které je ale vykoupeno vysokými náklady na provoz. Funguje bezúdržbově. Elektrokotel se v současné době dá rozumně nasadit pouze jako bivalentní zdroj tepla.

Kotel na pelety nebo dřevo

Obnovitelný a levný zdroj tepla, který je ale náročnější na obsluhu (zásobování palivem, čištění). Hodí se do domu bez plynové přípojky.

Jaké vytápění – případně jeho kombinaci – zvolit podle stáří domu?

Jaké vytápění do novostavby?

Moderní novostavby se dnes staví s důrazem na nízkou energetickou náročnost a prakticky všechny musí podle vyhlášky č. 264/2020 Sb., o energetické náročnosti budov, spadat do energetické třídy A nebo B. Díky tomu je lepší zvolit úspornější a ekologičtější varianty vytápění z předchozího výčtu. 

Mezi nejčastější možnosti dnes patří:

  • Tepelné čerpadlo – ideální pro dobře zateplené domy, nízkoenergetické a pasivní domy. Tepelné čerpadlo se dobře hodí také jako zdroj podlahového topení.
  • Plynový kondenzační kotel – je to jediný typ plynových kotlů, který se od roku 2015 smí v EU vyrábět. Využívá i to teplo, které by u staršího plynového kotle uteklo komínem. Ochladí spaliny natolik, že z nich „vytáhne“ skryté teplo kondenzací vodní páry. Tím má až o 10–15 % vyšší účinnost než starší typ kotle.
  • Kotel na pelety – Vytápění peletami nabízí moderní a efektivní alternativu k tradičním způsobům vytápění. Díky automatizaci a snadné obsluze je to skvělá volba pro ty, kteří hledají kombinaci komfortu a levnějších pořizovacích nákladů.

Jaké zvolit vytápění starého domu?

U starších domů hraje roli řada faktorů – zejména míra zateplení, stáří objektu a konstrukce.

  • Tepelné čerpadlo – hodí se i do starších domů, pokud dojde k dodatečnému komplexnímu zateplení a výměně rozvodů. Dobře se kombinuje s fotovoltaikou.
  • Kotel na biomasu – od září 2022 je v Česku zakázán provoz kotlů 1. a 2. emisní třídy. Nový kotel na biomasu (pelety, kusové dřevo) musí mít 5. emisní třídu, která splňuje přísné limity na emise prachu, CO a organických látek.
  • Plynový kondenzační kotel – s moderním kotlem je výhodné i vytápění starého domu plynem. Ideálně funguje v kombinaci s částečným zateplením a moderními radiátory, a zajišťuje tak ekonomický provoz.
  • Elektrické vytápění – jedině v případě, že je dům zateplený a plánujete jeho opravdu marginální kombinaci s jiným hlavním zdrojem vytápění. Jinak se vám vytápění domu nepříjemně prodraží. Fotovoltaika na tom nic nezmění, jelikož v zimě. když se topí,  je výroba FV panelů minimální.

A co když mám starý kamenný dům?

Vždy je vhodné kombinovat rekonstrukci vytápěcí systém se zateplením domu. Jen tak lze dosáhnout ten optimální mix počatečních investičních a následných provozních nákladů tak, aby rekonstrukce dosáhla maximální možnou tzv. současnou hodnotou spočítanou po delší dobu, např. 20 let. Nikdy není správné začít v první etapě rekonstruovat vytápění a v dalších etapách řešit zateplení. 

Možnosti dotací na vytápění

Při rozhodování se o systému vytápění se hodí zvážit dostupné dotační programy, které mohou výrazně snížit počáteční investici. V České republice jsou nejvýznamnějšími programy v této oblasti Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace.

Nová zelená úsporám (NZÚ)

Program Nová zelená úsporám, spravovaný Státním fondem životního prostředí ČR, podporuje opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budov. Dotace lze získat například na:

  • Zateplení
  • Výměnu neekologických zdrojů energie pro vytápění
  • Instalaci tepelných čerpadel
  • Instalaci kotlů na biomasu
  • Solární termické a fotovoltaické systémy

Výše podpory se liší podle typu opatření a může pokrýt až 50 % celkových přímých výdajů na realizaci (až 60 % při kombinaci s dalšími dotačními bonusy). Podpora je vyplácena až po realizaci a doložení příslušných dokladů.

Kotlíková dotace

Kotlíková dotace je určena především pro domácnosti s nižšími příjmy a podporuje výměnu starých kotlů na pevná paliva za ekologičtější zdroje tepla. Maximální výše podpory závisí na zvoleném typu nového zařízení:

  • Elektrické a plynové tepelné čerpadlo – až 180 000 Kč
  • Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva – až 130 000 Kč
  • Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva – až 130 000 Kč

Co zvážit při výběru vytápění?

Jak vidíte, varianty vytápění rodinného domu jsou široké. Volbu byste měli vždy přizpůsobit svým konkrétním podmínkám. Zamyslete se nad těmito otázkami:

  • Jaká je energetická náročnost vašeho domu?
  • Máte přístup ke zdrojům energie (plyn, elektřina, dřevo)?
  • Kolik chcete investovat do pořízení a jaké měsíční provozní náklady jste ochotni platit??
  • Máte dostatek místa na technické zařízení nebo palivo?
  • Uvažujete o kombinaci s fotovoltaikou nebo rekuperací?

Univerzální řešení bohužel neexistuje. Všeobecně lze však říct, že pro novostavby bývá ideální tepelné čerpadlo, zejména kvůli dosažení, co nejlepší zatřídění energetické náročnosti, u starších domů často vede plyn nebo kotel na biomasu. Zásadní roli ale hraje úroveň zateplení a vaše finanční možnosti

Investice do tepelné izolace může výrazně ovlivnit efektivitu a výběr nejvhodnějšího topného systému.

Nejčastěji vás zajímá

Jaké vytápění je nejdražší?

Nejdražším způsobem vytápění je obecně čistě elektrické vytápění, zejména pomocí elektrokotlů nebo přímotopů.

Kolik stojí tepelné čerpadlo pro rodinný dům?

Tepelné čerpadlo vzduch–voda pro rodinný dům stojí zhruba 300–350 tisíc Kč včetně montáže. Díky dotaci z programu Nová zelená úsporám lze získat až 140 000 Kč zpět.

Jaké jsou možnosti vytápění domu?

Mezi hlavní možnosti vytápění domu patří: plynový kondenzační  kotel,, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu.

Průkaz energetické náročnosti vám rádi zhotovíme

Získejte PENB od ePrukaz.cz, jako už stovky našich spokojených klientů.
od 4 719 Kč