Nízkoenergetický dům

Méně přísná kritéria úspor energií na provoz, která předcházela standardu pasivního domu, platí pro nízkoenergetický dům. Nízkoenergetický dům je běžná stavba, která má spotřebu tepla na vytápění v rozmezí 20 – 50 kWh/​​m² za rok. Pro srovnání – to je přibližně ⅓ – ¼ toho, co potřebujete k vytápění běžného domu. Je to však dneska překonaný standard, který ani neodpovídá doporučení Evropské komise pro novostavby.

Nízkoenergetické domy: Další charakteristické vlastnosti

  • velmi dobrá izolace celé konstrukce (podle doporučených hodnot normy ČSN 73 0540 — “Tepelná ochrana budov”)
  • řízené nucené větrání s rekuperací, a tudíž kvalitní vzduch v celém domě
  • otopná soustava s nižším teplotním spádem
  • prosklené plochy orientované na jih pro více přirozeného světla
  • budova má jednoduchý tvar

Základem pro výstavbu nízkoenergetického domu je tedy kvalitní návrh a precizní provedení stavebních postupů – tak, aby tepelná ztráta nízkoenergetického domu byla na minimu. 

Dotace na nízkoenergetický dům

V rámci programu Nová Zelená úsporám můžete získat dotaci pouze pro pasivní dům, t.j. dům se spotřebou tepla na vytápění nižší než 20 kWh/​​m² za rok.(můžete získat 535 000 Kč). Pokud plánujete novostavbu nízkoenergetického domu můžete po kolaudaci dodatečně instalovat dotovanou FVE. Podmínka je, aby dům byl zkolaudován bez FVE. S vypracováním PENB se obraťte na nás.

Pasivní vs nízkoenergetický dům vs nulový

Nízkoenergetický dům: Dům s roční měrnou potřebou tepla na vytápění do 50 kWh/​m2. Oproti pasivními u nulovému domu potřebuje výkonnější zdroj teplaotopný systém.

Pasivní dům: Roční měrná potřeba tepla nesmí přesáhnout 20 kWh/​m2 a celkové množství primární energie pro provoz budovy (vytápění, ohřev vody, elektřina pro spotřebiče a osvětlení) musí být menší než 60 % požadavku pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie. Tyto požadavky odpovídají doporučení Evropské komise pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie, dle kterých každá novostavba by měla být prakticky pasivní dům.

Nulový dům: Stavby, jejíž roční spotřeba tepla na vytápění je v rozmezí maximálně 15 kWh/​m2 (při průměrné výšce budovy do 4 m) až  20 kWh/​m2 (při průměrné výšce budovy nad 8 m), jejíž potřeba chladu na chlazení je menší než 15 kWh/​m2 a jejíž spotřeba neobnovitelné primární energie pro zajištění vytápění, chlazení, větrání, ohřev TUV, osvětlení a příp. úpravy vlhkosti vzduchu je menší než nula. 

Budova s téměř nulovou spotřebou energie: od 1. ledna 2020, dle směrnice Evropského parlamentu a rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov, musí každá novostavba být budovou s téměř nulovou spotřebou energie (Nearly zero-energy building). Na národní úrovni České republiky byli tyto požadavky transponované ve vyhlášce č. 264/2020 Sb. Doporučení Evropské komise pro roční spotřeby neobnovitelné primární energie rodinného domu v země s kontinentálním klimatu jako je ČR je v rozmezí 20 – 40 kWh/​m². Zatím je česká transpozice bohužel na hony vzdálená svému „nulovému“ názvu i představám Evropské komise, pro niž je energetická soběstačnost budov jedním ze zásadních témat boje proti globální změně klimatu. Český požadavek nevyhovuje ani nízkoenergetickému standardu a je v mezinárodním srovnání v rámci EU mezi nejslabšími.

Zažádejte si o dotaci z programu Nová Zelená úsporám! S vypracováním PENB se obraťte na nás.

Související témata

Získejte PENB od ePrukaz.cz,
jako už stovky našich spokojených klientů.
Od 4 719 Kč / Do 10 dnů
Získat průkaz PENB