Jak správně větrat v zimě i v létě, abyste ušetřili a bydleli zdravě
Na správné větrání se často zapomíná, přestože má zásadní vliv na kvalitu bydlení i spotřebu energií. V zimě se bojíme ztráty tepla, v létě zase bojujeme s přehříváním. Větrání ale není jen tak, když si chcete doma udržet příjemnou teplotu a ještě ušetřit za topení i chlazení. V tomto článku se podíváme na to, jak větrat v různých ročních obdobích, proč je důležité řešit i větrání koupelny nebo sklepa a v čem spočívá výhoda ve větrání s rekuperací.
Jak správně větrat v zimě
Větrání v zimě bývá někdy opomíjeno kvůli obavám ze ztráty tepla a vyšším platbám za topení. Paradoxně právě v zimních měsících je ale pravidelné a správné větrání důležité, protože zabraňuje kondenzaci vlhkosti, vzniku plísní a celkově zajišťuje zdravé vnitřní prostředí.
Jen dýcháním do vzduchu vyloučíme až 3 litry vody denně. Přidejte k tomu ještě vaření či sušení prádla a bez větrání bytu se vám zákonitě nemůže dobře bydlet.
Vlhký vzduch se navíc ohřívá mnohem hůře než vzduch suchý, takže představa, že ušetříte tím, když si domů nebudete pouštět zimu, je mylná. Vydýchaný vzduch je také plný oxidu uhličitého, který vede k ospalosti, bolestem hlavy a méně kvalitnímu spánku.
Tipy pro větrání místností v zimě
- Krátce a intenzivně – otevřete okna naplno na 5–10 minut a vypněte na tu dobu topení.
- Větrejte několikrát denně, ideálně každé 2 až 3 hodiny.
- Nenechávejte okna pootevřená celé hodiny, ani v režimu mikroventilace. Dochází jen ke zbytečným tepelným ztrátám.
Větrání sklepa v zimě
Obecně platí, že sklep je nejlepší větrat, když je venku nižší vlhkost než uvnitř. Je venku sucho, sněží nebo mrzne až praští? S čistým svědomím vyvětrejte. Jakmile ale začne sníh tát a přijde obleva, větrací okénka nechte zavřená. Vlhký venkovní vzduch se totiž může na zdech sklepa srazit a podpořit růst plísně.
Jak správně větrat v létě?
V teplých měsících je naopak cílem udržet interiér co nejdéle chladný, proto má větrání rodinných domů či bytů trochu jiná pravidla. Když větráte ve špatnou chvíli, můžete si dům zbytečně „vytopit“ a pak ho dlouho a draze chladit. Vyplatí se proto využívat přirozeně chladného vzduchu brzy ráno a pozdě večer.
Tipy pro větrání v létě:
- Otevírejte okna jen ve vhodnou denní dobu – brzy ráno nebo v noci, kdy je vzduch chladnější.
- Přes den mějte okna a žaluzie zavřené, zvláště na sluneční straně. Zabráníte přehřívání místností a zároveň šetříte energii při používání klimatizace nebo ventilátorů.
- Pokud potřebujete rychle vyvětrat i přes den, pomůže vám průvan.
Větrání koupelny a dalších vlhkých místností
Některé místnosti vyžadují kvůli vlhkosti zvláštní pozornost. Kromě sklepa jde nejčastěji o místnosti s velkými výkyvy teplot, kde je nedostatečná cirkulace vzduchu.
Klasickým příkladem je koupelna bez okna, kde se po každém sprchování hromadí pára. Pokud není dostatečně větraná, rychle se objeví vlhkost na stěnách, zrcadlech a ve spárách, které mohou vlivem vlhkosti zčernat. Vhodné větrání do koupelny a podobných prostor je proto ventilátor s časovým doběhem nebo senzorem vlhkosti, který se automaticky zapne a po odvětrání se sám vypne.
Na vlhkost ale může trpět celá vaše domácnost. Často za to může kombinace drobných, ale zásadních faktorů:
- špatně těsnící nebo neseřízená plastová okna,
- časté sušení prádla v interiéru bez dostatečného větrání nebo
- nekvalitní či poškozená hydroizolace základů.
Vlhkost se pak hromadí ve zdech, nábytku i vzduchu, škodí našemu zdraví a zvyšuje nároky na vytápění.
Důležité je také zmínit, že často dochází ke zhoršení kvality vnitřního prostředí při výměně starších dřevěných oken za plastová okna. Větrání je této změně potřeba přizpůsobit. Dům totiž zadrží více tepla, ale také více vlhkosti, protože nová okna narozdíl od starých nepropouští téměř žádný vzduch.
Větrání s rekuperací
Chcete větrat efektivně a přitom nepřicházet o teplo? Moderním řešením je větrání rodinného domu s rekuperací, tedy systémem, který zajišťuje kontinuální výměnu vzduchu, ale přitom zachovává teplotu interiéru.
Rekuperace větrání je chytrý systém, který zajistí čerstvý vzduch v interiéru, aniž byste ztráceli teplo. Funguje tak, že odváděný (použitý) teplý vzduch z místnosti předává své teplo přiváděnému (čerstvému) vzduchu zvenčí pomocí tzv. rekuperační jednotky s výměníkem tepla.
V letních měsících funguje jednotka naopak a přicházející vzduch částečně ochladí.
Výsledkem je, že:
- v místnosti máte neustále čerstvý vzduch bez nutnosti otevírat okna,
- v zimě neuniká teplo ven, takže šetříte za vytápění,
- se snižuje vlhkost a možnost vzniku plísní,
- vzduch je zdravější (méně CO₂, pylu, prachu).
U nízkoenergetických domů a pasivních domů je dnes rekuperace téměř standardem. Vyplatí se i při rekonstrukci starších domů, když chcete zvýšit komfort a snížit energetickou náročnost. Je i skvělým řešením tam, kde není možná pravidelná výměna vzduchu např. kvůli hluku nebo smogu.
Praktické tipy na závěr pro správné větrání a úspory
- Větrejte opakovaně, krátce a intenzivně a vyhněte se trvalému mikroventilování.
- Sledujte vlhkost vzduchu – vhodná je mezi 40–60 %. Senzor vlhkosti pořídíte už za několik set korun.
- Nezapomínejte na větrání místností se specifickým využitím (koupelny, sklepy, spíže).
- Zvažte instalaci rekuperace při stavbě nebo větší rekonstrukci.
Jednoduchý klíč na zdravější a úspornější bydlení máte ve svých rukou (a oknech). Využijte správně naše tipy a užívejte si svěžího vzduchu a nižších účtů za energie.
Související témata
